Układ kierowniczy – Zawieszenie

Układ kierowniczy w każdym pojeździe spełnia niesamowicie ważną rolę, odpowiada bowiem za sterowność samochodu, utrzymywanie obranego kierunku, bezpieczną jazdę oraz wiele innych elementów. Składa się między innymi z zawieszenia, które w ogólnym pojęciu odpowiada za nie tylko bezpieczne, ale także komfortowe poruszanie się naszego samochodu po drogach. Ogólnie rzecz ujmując zawieszenie łączy koła z poszczególnymi elementami naszego samochodu i składa się z kilkunastu do nawet kilkuset większych lub mniejszych części. Jest to dość skomplikowana budowa, która sprawia, że wszelkiego rodzaju ingerencje w ten ważny element muszą być wykonywane w sposób przemyślany oraz profesjonalny. Wszędzie bowiem, gdzie dochodzi do ingerencji w bezpieczeństwo poruszania się po drogach, tam wszystko musi być przeprowadzane zgodnie z najwyższymi standardami.

Zawieszenie jak już zostało wspomniane odpowiada za odpowiednią stateczność i możliwości sterownicze pojazdu. To właśnie poprzez nie przenosimy ruchy naszej kierownicy na poszczególne koła. Wszystko w tym układzie musi być ze sobą skoordynowane, dzięki temu jazda jest w ogóle możliwa. Aby wykonać poprawny zakręt lub nawrót promień skrętu obu kół musi być taki sam, wówczas nie występują problemy z na przykład nadsterownością lub podsterownością. To oczywiście zagraża naszemu bezpieczeństwu. Dodatkowo oczywiście zawieszenie odpowiada za komfort naszej jazdy. Dzięki użyciu odpowiednich sprężyn samochód resoruje wszelkie pojawiające się przeszkody i nierówności. Gdyby nie miał zamontowanego odpowiedniego układu wówczas wszelkie drgania przenoszone byłyby na nasze ciało i w konsekwencji już po kilku kilometrach odczuwalibyśmy znaczny ból w kręgosłupie i innych partiach ciała. Odpowiednio dobrane zawieszenie, coraz częściej możliwe do zmiany jego charakterystyki w trakcie jazdy, zapobiega temu przykremu w odczuciach wrażeniu.

Aby zobrazować jak bardzo skomplikowany jest układ kierowniczy można przytoczyć chociażby elementy, które wchodzą w jego skład. Są to między innymi elementy prowadzące koło, które zapewniają odpowiednie ustawienie kół, jego skrętność i wiele innych, elementy resorujące czyli między innymi sprężyny oraz elementy tłumiące drgania, takie jak amortyzatory. Różne samochody mogą mieć też wprowadzone różne modele – rozwiązania zawieszenia. Są między innymi kolumny MacPhersona, które należą do zawieszenia niezależnego, czyli takiego, w którym każdego koło ma osobny element amortyzujący, belka skrętna, należąca do zawieszenia półzależnego czy też sztywny most należący do zawieszenia zależnego, w którym ruch jednej strony wpływa na drugą.

Jak widać powyżej zawieszenie, a w tym cały układ kierowniczy jest to bardzo skomplikowana tkanka naszego samochodu, która wymaga profesjonalnego podejścia. Z tego też powodu w przypadku uszkodzeń tego ważnego elementu powinniśmy oddać go do profesjonalnej naprawy, ponieważ tylko i wyłącznie wtedy zagwarantujemy sobie bezpieczeństwo poruszania się po drogach. Warto o tym pamiętać. Poniżej prezentujemy listę usług z przykładowymi cenami.

 • Ustawianie geometrii kół 120 zł

Każdy samochód powinien mieć poprawnie ustawioną geometrię kół, która zapewnia optymalną przyczepność oraz bezpieczne poruszanie się po drogach. Niestety w trakcie użytkowania naszego pojazdu ten ważny element zawieszenia wyrabia się sprawiając, że ta geometria znacznie się zmienia. Można to zaobserwować przede wszystkim po nierównomiernym zużywaniu się bieżnika naszych opon. Po dłuższej drodze widać wówczas, że na oponach tworzy się swego rodzaju trójkąt, przechylający się w jedną stronę. To oznaka, że najwyższy czas dokonać profesjonalnego ustawienia geometrii kół. Wykonuje się to w warsztacie przy użyciu najlepszych sprzętów elektronicznych. Dzięki temu geometria może zostać ustawiona bardzo dokładnie, co odczujemy przede wszystkim po przyczepności naszego samochodu oraz mniejszym zużyciu opon. Gdy bowiem geometria jest źle ustawiona wówczas opony zużywają się nierównomiernie i nie przylegają całą powierzchnią do podłoża. Koszt takiej usługi jest niewielki, bo wynosi 120 złotych, natomiast zapewnia nam bezpieczeństwo i ochrania przed kosztami nadmiernie zużywających się opon.

 • Ustawianie zbieżności 90 zł

Wraz z użytkowaniem naszego pojazdu oraz możliwymi uszkodzeniami może dojść do rozregulowania się zbieżności kół w naszym samochodzie. Polega to na tym, że koła, które powinny być ustawione równolegle do siebie w pewnym momencie mogą zmienić ten kąt i być ustawione do wewnątrz samochodu, do zewnątrz lub pod ukosem. Stwarza to duże zagrożenie, ponieważ samochód albo może zachowywać się narowiście, nie utrzymywać zadanego kierunku na prostej drodze lub zbyt słabo skręcać. Nie trzeba tutaj tłumaczyć, że takie niepoprawne zachowanie pojazdu może się skończyć bardzo źle. Dlatego też ustawienie zbieżności kół, kosztujące 90 złotych, ma za zadanie przywrócenie ich do odpowiedniej pozycji dla naszego samochodu. Co najważniejsze nigdy nie powinniśmy tego robić na własną rękę. Do poprawnego ustawienia zbieżności kół konieczne jest zastosowanie nowoczesnego sprzętu, który posiada bardzo dużą czułość i możliwości pomiaru kąta styku opony z podłożem. Warto więc regularnie kontrolować ten niesamowicie ważny element każdego samochodu.

 • Tulejki stabilizatora przedniego – wymiana 30 – 80 zł
 • Tulejki stabilizatora tylnego – wymiana 30 – 80 zł
 • Łącznik stabilizatora przedniego – wymiana 25 – 60 zł
 • Łącznik stabilizatora tylnego – wymiana 25 – 60 zł
 • Wymiana wahacza 100 – 200 zł/str.
 • Wymiana tulej wachacza – 80 – 100 zł/str.
 • Wymiana sworznia wahacza 50 – 120 zł
 • Wymiana drążka kierowniczego – za jedna stronę 80 – 120 zł
 • Wymiana końcówki drążka kierowniczego 50 – 80 zł/str
 • Przekładnia kierownicza mechaniczna – wymiana 70 – 90 zł
 • Przekładnia kierownicza wspomaganie – wymiana 120 – 160 zł
 • Osłona przekładni kierowniczej – wymiana 40 – 75 zł
 • Amortyzator przód – wymiana 110 – 150 zł/str
 • Amortyzator tył – wymiana 40 – 130 zł/str
 • Sprężyna zawieszenia przód – wymiana (sztuka) 50 – 100 zł
 • Sprężyna zawieszenia tył – wymiana (sztuka) 40 – 90 zł
 • Łożysko koła przód – wymiana (1 sztuka) 80 – 120 zł
 • Łożysko koła tył – wymiana (1 sztuka) 40 – 80 zł