Układ napędowy – Silnik

Silnik bardzo często nazywany jest sercem każdego pojazdu. Nieprzypadkowo tak właśnie jest, ponieważ odpowiada on za całą moc, z jaką poruszać się może nasz pojazd. Jest to także jedna z najbardziej skomplikowanych rzeczy w naszym pojeździe, ponieważ składa się z wielu większych i mniejszych elementów, które muszą do siebie idealnie pasować. Silnik jest także sercem układu napędowego, bowiem moc, którą on wytworzy, musi zostać w odpowiedni sposób przeniesiona na poszczególne koła napędzające pojazd.

Dla wielu osób zasada działania silnika jest niesamowicie skomplikowana. Oczywiście warto tutaj mieć na uwadze, że praktycznie większość samochodów posiada różnego rodzaju silniki, które różnią się nie tylko mocą i paliwem zasilającym, ale także pojemnością oraz konstrukcją. Dlatego też gdy dochodzi do uszkodzeń w tym sercu całego pojazdu wówczas potrzeba profesjonalnej naprawy, która zapobiegnie dalszym uszkodzeniom. Warto o tym pomyśleć już teraz, aby gdy pojawi się jakikolwiek problem z naszym silnikiem odpowiednio zareagować. Wiele też osób gdy tylko pojawiają się pierwsze oznaki błędów lub uszkodzeń w naszym silniku postanawia przeczekać początkową fazę i poczekać na dalszy rozwój wydarzeń. Jest to duży błąd, ponieważ w silniku zazwyczaj dochodzi do uszkodzeń mechanicznych, które nie są w stanie się same naprawić. Co więcej jazda z uszkodzonym silnikiem może spowodować jego dalszą degradację, a co za tym idzie rosnące koszty naprawy. Dlatego też odkładanie naprawy naszego silnika jest błędem, który generuje dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Coraz więcej nowoczesnych silników posiada także coraz więcej elektroniki, która nie tylko pomaga w diagnozie i jeszcze dokładniejszej pracy naszego silnika, ale także może utrudnić jego naprawę i wymagać pracy specjalisty z tego zagadnienia. Jedno jest pewne: naprawa silnika na własną rękę może przynieść więcej strat, niż oszczędności. Trzeba przede wszystkim zrozumieć działanie silnika, w którym wszystkie elementy są ze sobą powiązane i wpływają jedna na drugą.

Poniżej prezentujemy listę usług, związanych z naprawą silnika z przykładowymi cenami.

 • Wymiana paska klinowego 20 – 50 zł
 • Regulacja naciągu paska klinowego 10 – 30 zł
 • Wymiana paska rozrządu 150 zł

Pasek rozrządu często kojarzy się jako koszmar kierowców, posiadających silnik właśnie z takim rozwiązaniem konstrukcyjnym. Jest to spowodowane faktem, że uszkodzenie paska rozrządu może doprowadzić do całkowitego zniszczenia silnika. Jest to więc wyzwanie oraz pewnego rodzaju obawa, która ma podstawy w licznych uszkodzonych silnikach. Posiadając samochód, który ma w sobie pasek rozrządu, który odpowiedzialny jest za przenoszenie napędu z wału korbowego na wałek rozrządu. Odpowiada więc między innymi za czas otwierania i zamykania zaworów. Warto dlatego też regularnie kontrolować zużycie paska rozrządu, jeżeli jest to możliwe. Jeżeli nie to zaleca się jego regularną wymianę, najlepiej co około 40 tysięcy kilometrów. Niektórzy producenci zalecają wymianę rzadziej, niestety jednak wówczas może dochodzić do wcześniejszego pęknięcia paska, co jak już zostało wspomniane może całkowicie uszkodzić samochód. Koszt wymiany paska rozrządu wynosi 150 złotych i warto pamiętać o tym, żeby wymieniać go regularnie.

 • Wymiana rozrządu (zależnie od typu silnika) od 250 zł

Rozrząd jest jednym z najważniejszych elementów w każdym silniku, który steruje częściami, zapewniającymi dopływ mieszanki paliwowej z powietrzem do silnika, dodatkowo także odpowiada za wyrzucanie spalin, które są efektem ubocznym spalania paliwa. Jednym z jego elementów jest pasek rozrządu, który przenosi cały napęd pomiędzy wałem korbowym a wałkami rozrządu. Jest on najczęściej uszkadzającą się częścią rozrządu, ponieważ wykonany jest z gumy, która po pewnym czasie się wyrabia. Dobra informacja jest taka, że tak naprawdę wymiana rozrządu następuje co kilka lat, natomiast jednak ominięcie czasu jego wymiany może się źle skończyć.

Rozrząd może być także zasilany łańcuchem, który jest przede wszystkim znacznie bardziej wytrzymały, przez co ta wymiana jest znacznie rzadsza. Jednakże także ten element trzeba regularnie kontrolować, jeżeli bowiem nagle nasz silnik zaczyna głośniej pracować, słyszymy jakieś stuki i tym podobne wówczas to najlepsza informacja, że czas wymienić ten ważny element. Dużo też osób zastanawia się ile może kosztować wymiana rozrządu. Wszystko zależy od rodzaju silnika, natomiast ceny zaczynają się od 250 złotych. Warto dbać o ten niesamowicie ważny element.

 • Regulowanie zaworów 60 – 150 zł
 • Wymiana sprzęgła od 350 zł
 • Wymiana pompy paliwa od 70 zł
 • Wymiana termostatu od 50 zł
 • Wymiana pompy wody od 100 zł
 • Wymiana uszczelki pod głowicą od 120 zł
 • Wymiana uszczelki miski oleju od 60 zł
 • Wymiana przegubu napędowego zewn. od 70 zł
 • Wymiana przegubu napędowego wewn. od 90 zł
 • Wymiana osłony przegubu napędowego od 90 zł