Spis treści
W każdym samochodzie olej odgrywa bardzo ważną rolę. Wlanie do zbiornika oleju silnikowego innego niż dotychczasowy może wydawać się niegroźne, ale czy na pewno jest bezpieczne? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Najpopularniejsze typy i lepkość olejów silnikowych
Oleje silnikowe dzielą się na trzy rodzaje:
- oleje mineralne,
- oleje półsyntetyczne,
- oleje syntetyczne.
Ich właściwości różnią się w zależności od przebiegu procesu produkcyjnego. Tradycyjne oleje mineralne są rafinowane z ropy naftowej. Natomiast oleje syntetyczne powstają w wyniku syntezy surowców lub pochodnych ropy naftowej.
Poszczególne oleje mają różną lepkość. Przykładowy zapis obu klas dla poszczególnego produktu to: 5W-30, 10W-40 itd. Jak go rozszyfrować?
- Pierwsza cyfra oznacza klasę lepkości w temperaturze ujemnej. Może to być 0W, 5W, 10W, 15W, 20W lub 25W. Im niższa cyfra, tym lepiej olej pracuje w niższej temperaturze.
- Druga cyfra określa klasę letnią, czyli lepkość oleju w temperaturze 100-150 st. Celsjusza. Klasy letnie to W8, W12, W16, W20, W30, W40, W50 i W60.
W naszym klimacie doskonale sprawdzają się środki smarne o klasie od 5W30 do 10W40.
Jaki olej jest najlepszy?
Teoretycznie najlepsze właściwości ma olej syntetyczny. Zapewnia znacznie skuteczniejszą ochronę ruchomych elementów silnika oraz lepsze chłodzenie niż oleje mineralne. Ponadto doskonale rozbija powstałe podczas spalania paliwa cząsteczki, dzięki czemu mogą być one łatwiej wychwytywane przez filtry.
Główną zaletą oleju syntetycznego jest jego niska lepkość, która pozwala pokryć odsłonięte powierzchnie silnika nawet w niskich temperaturach. Oleje syntetyczne są stosowane przede wszystkim w nowych, szczelnych i niewyeksploatowanych silnikach.
Mieszanie ze sobą olejów silnikowych – fakty i mity
Mieszanie różnych olejów silnikowych nie powinno spowodować uszkodzenia silnika. Prawdopodobnie nadal będzie on działał, ale wskutek eksperymentów może zmniejszyć się wydajność i trwałość środka smarnego. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania na temat mieszania ze sobą olejów silnikowych.
Czy można mieszać oleje syntetyczne?
Ogólnie rzecz biorąc, oleje silnikowe różnych producentów można ze sobą mieszać. Należy jednak pamiętać, aby były one tego samego typu. Można tak postępować zarówno z olejami syntetycznymi, jak i mineralnymi lub półsyntetycznymi.
Dodanie oleju starszej generacji (mineralnego lub półsyntetycznego) do oleju nowej generacji (syntetycznego) zmniejsza stabilność termiczną mieszaniny smarnej i sprzyja osadzaniu się zanieczyszczeń. Zwiększone zużycie oleju może również spowodować uszkodzenie silnika.
W niektórych przypadkach producenci silników dopuszczają mieszanie olejów o nieco innych specyfikacjach. Mowa w tym przypadku o parametrze lepkości. Szczegółowe informacje znajdziesz w instrukcji obsługi pojazdu.
Czy można mieszać oleje półsyntetyczne?
Tak, w zasadzie pod względem mieszania oleje półsyntetyczne zachowują się tak jak inne rodzaje. Możliwa jest także zmiana oleju syntetycznego na mineralny i odwrotnie, pod warunkiem że oba oleje mają podobną lepkość.
Jednak przed napełnieniem komory zupełnie innym olejem trzeba zapoznać się z zaleceniami producenta. Wymiana oleju silnikowego jest często niemożliwa bez delikatnego wymieszania. Jako oleje przejściowe warto stosować wspomniane już smary półsyntetyczne.
Czy można mieszać oleje silnikowe różnych marek?
Marka oleju silnikowego tak naprawdę nie ma większego znaczenia. Praktycznie wszyscy znani producenci olejów silnikowych stosują podobne technologie produkcji, zatem skład chemiczny środków smarnych często jest do siebie zbliżony. Ważne jest jednak, aby wybrać preparat o tej samej jakości i lepkości, co ten, którego aktualnie się używa.
Kiedy nie zaleca się mieszania olejów silnikowych?
W niektórych sytuacjach mieszanie olejów będzie szczególnie niebezpieczne. Na przykład, jeśli do komory wypełnionej olejem syntetycznym wlejesz olej mineralny, może to mieć katastrofalne skutki dla pracy silnika. Już po przejechaniu zaledwie kilkudziesięciu kilometrów właściwości mieszanki smarującej pogorszą się i spadnie stabilność termiczna silnika. Wzrośnie też tempo osadzania się brudu.
Pamiętaj! Mieszanie różnych olejów silnikowych bez uwzględnienia wskazówek producenta grozi zatarciem silnika lub nieodwracalnym uszkodzeniem ważnych podzespołów.
Mieszanie olejów silnikowych – podsumowanie
Jeśli myślisz o mieszaniu olejów silnikowych, zacznij od zapoznania się z instrukcją obsługi auta. Oczywiście zupełnie bezpieczne jest stosowanie olejów różnych producentów, o ile zgadza się ich typ i klasa lepkości. A co wtedy, gdy nie wiesz, jaki olej dolać? Zasięgnij rady u doświadczonego mechanika samochodowego.
Zdjęcie tytułowe: Robert Laursoo on Unsplash
O autorze