Spis treści
Podróżowanie stało się o wiele bardziej komfortowe. Wobec tego wszystkiego zwłaszcza w okresie miesięcy zimowych warto znać prawo drogowe w poszczególnych krajach, gdyż w wielu państwach Wspólnoty obowiązują inne przepisy odnośnie do używania kół zimowych.
W wielu krajach wprowadzono specjalne przepisy nakazujące mieć zamontowane na zimę opony zimowe, a także określające minimalną głębokość bieżnika. Oto kilka z krajów, które są przez nas najchętniej odwiedzane.
Austria
W Austrii obowiązuje nakaz posiadania zimówek od początku listopada do połowy kwietnia. Jest to związane z tym, iż Austria to kraj górzysty ze specyficznym klimatem. Miejscowa policja toleruje również opony uniwersalne. Minimalna głębokość bieżnika wynosi cztery milimetry dla opon radialnych i 5 mm dla opon diagonalnych. Dla ścisłości warto wspomnieć, że można zimą wjechać na teren Austrii na oponach letnich, ale tylko wtedy, gdy założymy na nie łańcuchy.
Niemcy
U naszych zachodnich sąsiadów panują podobne wymogi jak w Austrii. Zimowe opony są tam obowiązkowe, choć przepisy nie są aż tak restrykcyjne. Za brak zimówek można dostać mandat, a w przypadku spowodowania wypadku ubezpieczyciel może odmówić nam wypłacenia odszkodowania. Dobra wiadomość dla kierowców przyzwyczajonych do polskich przepisów jest taka, że dopuszczalna wysokość bieżnika zimówek w Niemczech wynosi 1,6 mm, czyli tyle samo, ile w naszym kraju.
Szwajcaria, Włochy, Hiszpania, Francja
W tych krajach panują dość liberalne przepisy oraz nie ma obostrzeń dotyczących wysokości bieżnika. W Szwajcarii za spowodowanie wypadku na letnich kołach grozi otrzymaniem mandatu, a obowiązek posiadania zimowych opon, uzależniony jest często od warunków panujących na drodze. W niektórych rejonach Francji, Hiszpanii i Włoch wprowadzone jest jednak przymusowe założenie zimowych gum. Zimówki trzeba zakładać tylko wtedy, gdy na drogach pojawią się specjalne znaki, w przeciwnym razie nie ma takiej konieczności, jednak warto się dowiedzieć, które regiony mają takie prawo.
Słowenia
W Słowenii można spotkać się z bardzo srogim prawem. Zimowe ogumienie obowiązuje tu od 15 listopada do 15 marca. Ponadto wymagane jest posiadanie łańcuchów śnieżnych. Brak takich łańcuchów może być przyczyną zakazu wjazdu do kraju.
Czechy i Słowacja
U naszych południowych sąsiadów czas obowiązkowych zimówek jest taki sam jak w Słowenii (15 listopada – 15 marca). Podobnie ma się sprawa z łańcuchami, lepiej jest je mieć na wyposażeniu. Bardzo niskie są tu wymagania co do bieżnika, podobnie jak w Polsce bieżnik o wysokości 1,6 mm nie będzie stanowił powodu do wlepienia nam mandatu.
Kraje Skandynawskie
Tylko w Norwegii nie obowiązują stosowne przepisy, co do stosowania zimowych kół. Natomiast w Szwecji i Finlandii jest to wymóg. Mandat w tych państwach może nas sporo kosztować, gdyż stawki są dostosowane do stosunkowo wysokiego standardu życia. Minimalna głębokość bieżnika to trzy milimetry. Warto zwrócić na to uwagę przed wyjazdem, gdyż w Polsce jest to zaledwie 1,6 mm.
Rosja
W tym kraju brak jakichkolwiek norm prawnych. Należy jednak uważać na policję, która może nam wmawiać istnienie odpowiednich regulacji prawnych.
Bez względu na wszystko w okresie zimy należy stosować zimowe opony na naszych kołach. Zapewniają one nam należytą przyczepność do podłoża, chronią przed wpadnięciem w poślizg. Dlatego na czas zimy, lepiej postawić nawet na budżetowe opony zimowe, gdyż zapewnią one nam większe bezpieczeństwo niż nawet solidne letnie gumy. Warto pomyśleć nad własnym bezpieczeństwem zawczasu.
O autorze