Spis treści
Diagnostyka samochodowa jest jedną z najbardziej istotnych dziedzin jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju naprawy naszych pojazdów oraz jest wstępem do dalszych działań. Bardzo często bowiem to właśnie diagnostyka samochodowa decyduje o tym, jakie dalsze kroki zmierzające do naprawy naszego pojazdu będą podejmowane. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku motoryzacji każdego roku zmienia się bardzo dużo. Każdy nowy model, który pojawia się na rynku, wprowadza ze sobą najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, które bardzo często są także mocno zaawansowane informatycznie lub elektronicznie. To sprawia, że dokonanie poprawnej diagnozy samochodu jest jeszcze bardziej potrzebne, niż miało to miejsce do tej pory. Niemniej nigdy nie można zapominać, że diagnostyka w modelach, wyprodukowanych wcześniej, również jest bardzo istotna. Odnosi się bowiem nie tylko do elementów elektronicznych pojazdu, ale także do jego właściwości technologicznych.
Profesjonalna diagnostyka samochodowa, realizowana przez serwisy samochodowe, ma na celu dokładne zdiagnozowanie problemu, który pojawił się w danym pojeździe. Wykonuje się ją na wiele sposobów, wśród których obecnie jedną z najbardziej popularnych jest diagnostyka komputerowa. Wszystko bowiem za sprawą tego, że współcześnie auta posiadają coraz bardziej rozbudowane systemy komputerowe, które mogą śledzić bardzo dokładnie poszczególne podzespoły naszego samochodu, także te mechaniczne, nie wspominając już o elementach elektronicznych. Dzięki diagnostyce samochodowej możemy się dowiedzieć miedzy innymi dlaczego opony zużywają nam się szybciej, niż powinny, dlaczego zużywają się nieprawidłowo, skąd pochodzą nieprzyjemne odgłosy w naszym samochodzie, dlaczego klimatyzacja za słabo chłodzi, z jakiego powodu samochód pali za dużo paliwa, jak zużyte są amortyzatory w naszym pojeździe, kiedy będzie trzeba je wymienić, jak pracują nasze hamulce oraz wiele innych. Warto pamiętać, że obecnie nawet bardzo proste elementy, takie jak hamulce, wymagają w czasie sprawdzania użycia nowoczesnego sprzętu. Dzięki temu sprawdzamy nasz samochód bardzo szczegółowo, przez co możemy wypracować dokładny raport ze zużycia naszego pojazdu.
Dobrym rozwiązaniem jest w przypadku nowoczesnych aut sprawdzanie historii pojazdu, która zapisywana jest na nośnikach pamięci, coraz częściej dostępnych w samochodach. Dzięki temu profesjonalny diagnosta doskonale wie, jakie przypadłości trapiły dany pojazd i w konsekwencji może wyciągnąć wnioski odnośnie innych problemów z samochodem. Jest to bardzo ważne i może przynieść wiele pozytywnych konsekwencji, oczywiście pod warunkiem, że taka diagnostyka zostanie przeprowadzona przez specjalistę, który korzysta tylko z najnowocześniejszego sprzętu. Wymaga to od danego serwisu nie tylko posiadania takiego sprzętu, ale regularnego aktualizowania go do pojawiających się nowych rozwiązań. Dlatego też zachęcamy do skorzystania z profesjonalnej diagnostyki samochodu, która sprawi, że będziemy poruszać się po drogach nie tylko bardziej komfortowo i tanio, ale także bezpiecznie.
Diagnostyka komputerowa związana jest z coraz większym rozwojem cyfryzacji naszych pojazdów. Obecnie auta posiadają prawie w większości swego rodzaju komputery, które określają pracę poszczególnych jego podzespołów, od silnika po hamulce czy nawet zawieszenie. Z tego też powodu diagnosta przy użyciu profesjonalnego sprzętu podłącza samochód do swojego komputera i sprawdza funkcjonowanie poszczególnych jego elementów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy sprawdzić każdy jego element, zużycie oraz czy pracuje on prawidłowo. Jeżeli pojawia się jakikolwiek błąd wówczas istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo szybkiego usunięcia usterki co sprawi, że nasz samochód odzyska pełną sprawność. Koszt takiej usługi zaczyna się od 50 złotych a korzyści niesie ze sobą bardzo dużo. Nawet w przypadku, gdy nie doszło do usterki, posiadacz pojazdu może sprawdzić jak dotychczas sprawuje się jego pojazd i co w przyszłości może być jego największą bolączką. Warto więc skorzystać z takiej diagnostyki komputerowej, wykonywanej przez profesjonalistów i specjalnie do tego przygotowane osoby.
(cena od 50 zł)
Przegląd okresowy podstawowy to czynność, którą powinniśmy wykonywać z pewną regularnością. Jest to bardzo istotne przede wszystkim, gdy wyruszamy w jakąś podróż, zbliża się zima lub właśnie długa zima się kończy i w wielu innych przypadkach. Taki przegląd pozwala nam dowiedzieć się czegoś więcej o naszym pojeździe. To bardzo istotne, ponieważ dzięki temu możemy zapobiec jego niespodziewanemu uszkodzeniu lub unieruchomieniu w najmniej do tego potrzebnym momencie. W trakcie takiego przeglądu, kosztującemu od 20 złotych (w zależności od zakresu) możemy się dowiedzieć między innymi jaki jest stan ogumienia naszego pojazdu, jakie elementy są do wymiany, czy możemy bezpiecznie poruszać się po drogach i wiele innych. Dokonywanie podstawowego przeglądu naszego samochodu jest bardzo istotne, dlatego warto go wykonywać regularnie.
(cena od 20 zł)
Przegląd samochodu przed kupnem to jedna z najważniejszych rzeczy, którą powinniśmy wykonać, gdy chcemy zakupić dany samochód. Bardzo często bowiem pojazd z zewnątrz wygląda rewelacyjnie: jego karoseria lśni w słońcu, koła są idealnie czarne, w środku pachnie i jest wysprzątane. Gdy jednak zobaczy się do jego elementów jezdnych czy silnika, wówczas może się okazać, że wcale tak piękny samochód nie jest i na przykład uszkodzone jest zawieszenie, z silnika cieknie olej i wiele innych. Wówczas koszt zakupu pojazdu zwiększy nam się wielokrotnie, ponieważ będziemy musieli wydać dużo pieniędzy na naprawy elementów, które albo już są zepsute i nie widać tego gołym okiem, albo wkrótce się zepsują. Za kwotę 100 złotych kupujemy sobie gwarancję zakupu dobrego pojazdu, a nie „kota w worku”. Warto przed każdym kupnem samochodu wykonać taki przegląd, abyśmy byli zadowoleni z nowego nabytku, a nie w konsekwencji żałowali, że go kupiliśmy. Będąc dobrym sprzedawcą też powinniśmy dokonać takiego przeglądu przed wystawieniem naszego pojazdu na sprzedaż.
(cena od 100 zł)
Kontrola samochodu przed zakupem ma na celu sprawdzenie wszelkich jego wad i ocenę jego stanu na obecną chwilę. Podczas takiej kontroli sprawdzane są właściwości jezdne pojazdu, stan jego hamulców, płynów, zużycie silnika i wiele innych. Kontrola wykonywana jest przy użyciu nowoczesnych technologii i zaawansowanego sprzętu. Podczas takiej kontroli, kosztującej od 150 do 300 złotych, samochód sprawdzany jest bardzo dokładnie, co zagwarantuje nam kupno pojazdu dobrego lub ustrzeżenie nas przed zakupem samochodu, który będzie dla nas „skarbonką bez dna”. Coraz więcej kierowców zdaje się na diagnozę, postawioną podczas kontroli samochodu przed jego zakupem. Płacąc za taką usługę kupują sobie bowiem satysfakcję z nowego nabytku.
(cena od 150 – 200 zł)
Regulacja geometrii kół wykonywana jest wówczas, gdy w trakcie normalnego użytkowania samochodu koła naszego pojazdu zmieniają kąt styku opony z podłożem lub do czego także dochodzi zaczynają pracować nierównolegle. Potrzebę dokonania regulacji geometrii kół dostrzeżemy podczas wymiany naszych opon na przykład z zimowych na letnie lub wymiany na nowe. Zdejmowane koła będą posiadały bowiem nieregularne zużycie, bardzo często przechodzące w ukos. Wówczas jest to już najlepszy wskaźnik tego, że geometria naszych kół jest źle ustawiona i wymaga korekty. Koszt takiej usługi wynosi około 20-30 złotych a sprawia, że nasze opony nie zużywają się niepoprawnie, co więcej ma to duże znaczenie w bezpieczeństwie i przyczepności samochodu. Taką regulację powinno wykonywać się regularnie.
(cena od 20 – 30 zł)
Sprawdzenie ustawienia świateł ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszego bezpieczeństwa, ale przede wszystkim komfortu poruszania się po drogach. Odpowiednio ustawione światła mają nam pomóc w poprawnym widzeniu drogi w trudnych warunkach oświetleniowych. Światła, które świecą za nisko ograniczają nam tą widoczność, natomiast które świecą za wysoko oślepiają innych kierowców, nie przynosząc nam żadnej korzyści. Sprawdzenie ustawienia świateł kosztuje około 10-20 złotych i jest bardzo potrzebne, zwłaszcza wówczas, gdy dopiero co wymienialiśmy spaloną żarówkę w naszym samochodzie a także co pewien czas. Jak wiadomo bowiem światła lubią się rozregulowywać i świecić niepoprawnie. Trzeba więc dla naszego komfortu, ale także komfortu innych kierowców dokonywać tego regularnie.
(cena od 10 – 20 zł)
Sprawdzenie równomierności i skuteczności sił hamowania obu osi jest rzeczą niesamowicie ważną dla naszego bezpieczeństwa. Jak bowiem wiadomo hamulce, a dokładniej sprawne hamulce są jednym z najważniejszych elementów w naszym pojeździe. Gdy tylko chociażby jeden hamulec działa z inną siłą, niż pozostałe, wówczas bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem, co w konsekwencji bardzo często prowadzi do wypadku. Dlatego też konieczne jest, aby obie osie hamowały równomiernie i z taką samą siłą, wówczas skuteczność wyhamowania naszego pojazdu jest największa. Koszt takiej usługi wynosi od 25 do 35 złotych a gwarantuje nam bezpieczne poruszanie się naszym pojazdem i w konsekwencji może ustrzec od wypadku lub jakiegoś nieprzyjemnego zdarzenia.
(cena od 25 – 35 zł)
Test amortyzatorów wykonuje się w celu sprawdzenia prawidłowego funkcjonowania i zużycia jednego z najważniejszych elementów naszego pojazdu. Amortyzatory służą bowiem do stosownego tłumienia drgań, pojawiających się w trakcie jazdy po drogach i bezdrożach, poprawiając nie tylko nasz komfort, ale także bezpieczeństwo. Amortyzatory są bowiem w dużej mierze odpowiedzialne za przyczepność naszego pojazdu. Koszt testu amortyzatorów waha się pomiędzy 25 a 50 zł. Wykonywany jest przy użyciu specjalnie do tego przygotowanych urządzeń, w tym bardzo lubianych przez wielu kierowców tak zwanych „trzepakach”. Diagnostyka amortyzatorów pomoże poprawić właściwości jezdne naszego pojazdu i wyeliminować powstające uszkodzenia.
(cena od 25 – 50 zł)
Regulacja hamulca ręcznego wykonywana jest w celu poprawienia zabezpieczenia naszego pojazdu w czasie postoju. Hamulec ręczny służy bowiem do zablokowania kół pojazdu tak, aby nie zsunął się w czasie, gdy nie będzie zapalony silnik a nas nie będzie w środku. Dodatkowo hamulec ręczny pomaga w ruszaniu pod znaczne nachylenie terenu. Jego regulacja polega na odpowiednim dostosowaniu siły hamowania do potrzeb samochodu. Zbyt mocno naprężony hamulec ręczny może powodować zwalnianie pojazdu nawet wówczas, gdy nie jest on zaciągnięty, natomiast zbyt słabo naprężony może spowodować, że auto będzie się samo zsuwało i nie będzie odpowiednio zabezpieczone. Koszt takiej regulacji wynosi 10-20 złotych i warto go wykonać, ponieważ przynosi wiele korzyści.
(cena od 10 – 20 zł)
Analiza spalin to w dobie panujących bardzo surowych wymagań odnośnie czystości spalin bardzo ważny wskaźnik, który może ustrzec nas przed zapłaceniem bardzo wysokiego mandatu. Co więcej taka analiza może nam powiedzieć dużo na temat ogólnego stanu naszego silnika, ponieważ to w spalinach znajdują się elementy wszystkich płynów, funkcjonujących w silniku. Dzięki temu możemy się dowiedzieć czy mieszanka paliwa, którą używamy, jest dobrej jakości, jaki zużyty jest nasz silnik, czy nie spala oleju i wiele innych. Profesjonalna analiza spalin kosztuje między 30 a 60 złotych i warto ją wykonać, ponieważ może nam powiedzieć bardzo dużo o naszym silniku. Wykonywana jest przy pomocy bardzo czułego czujnika, wyłapującego nawet najdrobniejsze mikroelementy, znajdujące się w wydalanych spalinach.
(cena od 30 – 60 zł)
Sprężanie w silniku benzynowym służy sprawdzeniu poprawności działania naszego silnika. Jak bowiem wiadomo do odpowiedniego i prawidłowego funkcjonowania silnika potrzeba kilku współgrających ze sobą elementów, takich jak odpowiednie paliwo, odpowiednia dawka powietrza i stosowne jego sprężanie. Jeżeli jeden z tych elementów zostaje zachwiany wówczas nasz silnik pracuje bardzo nierówno, nie ma mocy lub po prostu bardzo szybko się używa. Przy użyciu stosownych sprzętów za około 10 złotych w przypadku jednego cylindra można sprawdzić z jaką siłą sprężane jest powietrze, które odgrywa znaczną rolę w procesie pracy naszego pojazdu.
(cena od 10 zł)
Sprężanie w dieselu powinno być ustawione na odpowiednią wartość, aby silnik mógł dobrze funkcjonować. Z tego też powodu bardzo ważna jest diagnostyka tego niesamowicie ważnego dla samochodu elementu. Takiej diagnostyki nie możemy wykonać sami, ponieważ służą do tego odpowiednie przyrządy, które dzięki zastosowanym rozwiązaniom technologicznym mogą bardzo precyzyjnie określić nam wartość sprężania w danym cylindrze. Koszt takiej usługi w silniku diesela wynosi od 20 złotych za jeden cylinder. Taka diagnostyka jest bardzo potrzeba, gdyż w konsekwencji prowadzi nie tylko do poprawy komfortu jazdy, ale także zabezpiecza silnik przed nadmiernym zużyciem.
(cena od 20 zł)